recepty-smoothie.cz

pro Vaše zdraví

Červená řepa v smoothie

cervena repaČervená řepa v smoothie:
Obsahuje v hojném množství betain, který brání rozvoji kornatění tepen a podporuje činnost jater. Barvivo červené řepy rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěnu vlásečnic. Z jejích přímo léčivých účinků jmenujme též účinky močopudné, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči. Při ateroskleróze se doporučuje léčivá kúra: syrová šťáva z červené řepy v dávce 50-100 ml denně po dobu alespoň deseti dní. Podporuje růst buněk a opravuje jejich jádra. Aktivuje tvorbu červených krvinek, a tím zásobování buněk kyslíkem. Vyvolává optimističtější náladu. Zbavuje střeva jedovatých látek, odstraňuje zácpu. Dodává pružnost a lesk pleti, vlasům a nehtům. Neutralizuje a zároveň odstraňuje jedovaté látky, zvláště v mozku.

Goja a smoothie

gojaGoja - kustovnice čínská

Plody rostliny obsahují silné antioxidanty a díky jejich schopnosti neutralizovat volné radikály (vznikají jako vedlejší produkt dýchání a jsou považovány za hlavní příčinu stárnutí a degenerace organismu) pomáhají zabraňovat poškození buněk a následnému stárnutí organismu.Díky nedávným výzkumům plodů kustovnice čínské se zjistilo, že podporují imunitní systém a redukují množství antigenů, které souvisejí s alergickými onemocněními. Také zvyšují fagocytózu retikuloendoteliálního systému, snižují krevní tlak, zlepšují tvorbu krve (stimulují tvorbu bílých a červených krvinek), mají příznivý vliv na zrak a funkci jater. Často se aplikuje při nemocích kde je vedlejším symptomem, který doprovází nemoc, žízeň (v raných stadiích cukrovky a tuberkulózy), závratě, snížená ostrost zraku nebo chronický kašel. Plody kustovnice čínské jsou označovány jako léčivé ovoce

Chia semínka v smoothie - šalvěj hispánská

chia seminkaChia semínka v smoothie

Semínka čia, neboli také semínka běžců, jsou velmi oblíbená pro svou výživnou hodnotu. Jedná se o drobná semínka šalvěje hispánské, která rostou více než 4000 let v některých oblastech Jižní a Střední Ameriky. Šalvěj hispánská je náročná na podmínky a proto ji nelze pěstovat všude. Právě proto jsou semínka čia vysoce ceněná. Semínka čia mají ohromné hydrofilní vlastnosti. Dokáží navázat tolik vody, že zvětší svůj objem až 12x. Díky nim je tělo zevnitř skvěle hydratováno, což má příznivý vliv na jakoukoliv fyzickou zátěž.Obsahují proteiny, kvalitní sacharidy a také tuky. Jsou zdrojem Omega-3 mastných kyselin, které příznivě působí na kardiovaskulární systém. Čia semínka jsou vydatným zdrojem vlákniny, vápníku a antioxidantů. Pokud hledáte přirozený zdroj železa, zinku, fosforu, magnesia a dalších důležitých živin, jsou pro Vás čia semínka jako dělaná. Hydrofilní vlastnosti čia semínek umožňují vytvořit jemný a lehce stravitelný gel, který v těle významně snižuje hladinu krevního cukru. Právě proto si semínka čia oblíbili diabetici. Tím, že prodlužují proces přeměny zkonzumovaných cukrů na glukózu, nedojde k náhlému zvýšení krevního cukru a samozřejmě také náhlému snížení krevního cukru. Snížení má za následek vyvolání pocitu hladu. Podle mnoha odborníků mají chia semínka pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Jejich pravidelným užíváním předejdete celé řadě onemocnění.

Grapefruit a smoothie

grapefruitGrep a smoothie

Grapefruit obsahuje vysoké množství vitaminu C, B1 a K, samotný plod je napěchován blahodárně působícími přírodními flavonoidy. Grep zvyšuje obranyschopnost organismu, zlepšuje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a jeho častá konzumace snižuje riziko rakoviny plic a žaludku.Hořká chuť grapefruitu svádí k použití cukru, ale toto spojení není příliš vhodné, protože grapefruit s cukrem v žaludku kvasí.

Špenát v smoothie

spenatŠpenát v smoothie

Špenát je naše nejcennější listová zelenina. Obsahuje víc než 88% vody a je bohatý na vysoce hodnotné železo. Mimoto obsahuje mnoho sodíku, draslíku a vápníku, ale i obsah hořčíku je vysoký. Syrová čerstvá šťáva je jednou z nejvýživnějších potravin pro všechny zažívací a zvláště vylučovací orgány. Zatímco projímadla účinkují drážděním dolního úseku střeva, špenátová šťáva sleduje přirozenou cestu a vyživuje buňky, tkáně, nervy a svaly, takže může probíhat zcela normální vylučování. Přidáním karotkové šťávy vzniká směs, která je dobrou pomocí při znovunabytí normálního tonu střeva. Špenát obsahuje kyselinu šťavelovou. V syrovém špenátu je obsažena kyselina šťavelová ve své přirozené, organické formě a stimuluje ve spolupráci s ostatními přirozenými látkami, obsaženými ve špenátu, střevní peristaltiku. Vařením špenátu se naproti tomu organické vlastnosti všech účinných látek zničí, což platí i o kyselině šťavelové, která se mění v anorganickou a jako taková může tvořit krystalky v ledvinách.

Ananas v smoothie

ananasAnanas v smoothie

Ananas pomáhá z těla vylučovat nadbytečné tuky a zlepšuje jejich spalování. Ananas zlepšuje a zefektivňuje štěpení bílkovin v našem těle (enzym bromelin). Ananas pomáha tvorbě svalové hmoty a zlepšuje fyzickou zdatnost. Ananas chrání před bakteriemi a parazity ve střevech a ulevuje slinivce břišní. Ananas má čistící a detoxikační vlastnosti a brání nadměrnému zadržování vody v těle. Pomáhá při odstraňování pigmentových skvrn na kůži

Karambola v smoothie

karambolaKarambola

Karambola jinak řečeno Čínská hvězdice je exotické ovoce ze stromu jménem Egrešovec oblý. Toto exotické ovoce má mnoho pozitivních účinků na organismus a je i chutné a lehké ovoce. Kysele sladká chuť karamboly přináší exotiku … Díky účinným látkám karamboly vitamíny, minerály a další, dokážete zvýšit sílu Vašeho zdraví a navíc je chutnou pomůckou při zdravé redukci hmotnosti. Osvěžte si svůj život!

Voda, bílkoviny, sacharidy, vláknina, tuk, vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek, měď, selen, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, betakaroten, lutein, kyselina listová a kyselina pantothenová. Silná podpora imunitního systému Antioxidanty a vitamíny posilují imunitní systém Vhodná při hubnutí – nízký obsah kalorií Podporuje vyprazdňování Podporuje trávení Snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol Prevence proti kardiovaskulárním onemocněním Obnovuje a chrání střevní mikroflóru Chrání buňky a tělo před působením volných radikálů Vyživuje buňky Odstraňuje kožní onemocnění Eliminuje projevy alergie Antiseptické účinky Prevence před rakovinou Prevence Osteoporózy Zajišťuje pevné kosti a klouby Působí močopudně – odvodňuje z těla nadbytečnou vodu a odpadní látky Stimuluje činnost ledvin

Smoothie a borůvky

boruvkyBorůvky v smoothie:
Borůvky se užívají proti průjmům buď přímo, nebo na­močené ve studené vodě. Šťáva z čerstvých borůvek byla i klinicky ově­řena jako vynikající prostředek k regeneraci sliznic při krčních onemoc­něních. Barvivo proniká do nemocné sliznice a s její výstelkou vytvoří pevnou černomodrou vrstvičku, pod kterou se vytvoří nová zdravá vý­stelka a vrchní vrstva se pozvolna odloupne a zmizí. Účinek byl zazna­menán při onemocnění toxoplazmózou, kterou způsobuje Toxoplasma gondii. Stejně jako čerstvé borůvky působí i borůvky zmrazené. Příznivé působení borůvek na žaludeční stěnu a další části zažívacího traktu, kde má význam především obsah pektinu, který omezuje nepříz­nivé působení nadměrného množství žaludečních šťáv. V dutině ústní má čerstvá borůvková šťáva, zředěná vodou, vynikající účinky jako kloktadlo. To je možné připravit i z borůvkového listí. Hrst vaříme asi 5 minut v půl litru vody a pak scedíme. V plodech i listech byly zjištěny látky s účinky proti bakteriím, které jsou termostabilní, to znamená, že se neničí tepelným zpracováním. Antokyanové složky zvané myrtilliny mají vlastnosti vitaminů P s podobnými účinky jako vitamin A. Zpevňují cévní stěny a zlepšují vidění v temnu. U odvaru z plodů i čerstvého ovoce byl prokázán účinek proti škrkavkám a roupům. Účinek odvaru z listů byl ověřen u cukrovky, protože podporuje vylučování moči a má dezinfekční účinky při zánětech močových cest. Zde je doporučena dávka 20 až 30 g listů spařených půl litrem vody, pije se pak 2 až 3krát denně jeden decilitr.